Pracujące serwery generują duże ilości ciepła. Ich właściwa praca uzależniona jest od utrzymania stałej temperatury mieszczącej się w granicach 20-24ºC i odpowiedniej wilgotności powietrza wynoszącej około 50%.

W niewielkich serwerowniach spotyka się klimatyzatory typu Split. Jednak rozwiązania stosowane domach i mieszkaniach czy biurach i gabinetach mogą być niewystarczające. Klimatyzatory typu Split chłodzą całe pomieszczenie, a w większych serwerowniach konieczne jest zastosowanie precyzyjnych systemów. Wzrost temperatury powoduje znacznie obniżenie wydajności sprzętu komputerowego.

Pomieszczenie, w którym znajdują się serwery, powinno być także dobrze wentylowane, dlatego zaleca się zainstalowanie systemu wentylacji mechanicznej. Wybierając klimatyzację do serwerowni, trzeba pamiętać o tym, że musi ona pracować bez przerwy przez cały rok. Wiąże się to z koniecznością chodzenia latem i dogrzewania zimą.Firma MIR-TOR oferuje klimatyzatory i wentylatory, które zapewnią optymalne warunki dla pracy serwerów. Odpowiednio dobrany system klimatyzacji i wentylacji gwarantuje niezawodność pracy i bezpieczeństwo przechowywania danych.